Nedir Bu Yediemin Otoparkı?

Yaşadığınız şehrin çeşitli yerlerinde rastlayabilirsiniz bu levhaya: Yediemin Otoparkı irtibat 050… Peki nedir bu Yediemin Otoparkı? Aracınız Yediemin Otoparkına çekilmişse bunun 2 sebebi olabilir: Ya aracınızı yasak bir yere park etmiş olduğunuz için aracınız çekici tarafından kaldırılıp bu otoparka getirilmiştir, ya da icralık olan aracınız zarar görmemesi için burada bekletilir. Büyük bir çoğunluğunuzu ilgilendiren ve muhtemelen bu yazıyı okuyor olma sebebiniz, aracınızın çekici tarafından bu otoparklara getirilmiş olmasıdır. Hâlihazırda park sorununun oldukça can sıkıcı bir hal aldığı İstanbul’da bu kurala uymak yeterince zor olurken, bir de aracınızın çekilmesi hayatınızı ansızın bir kâbusa çevirebilir.

Örneğin çok acil bir işiniz var ve hepimiz biliyoruz ki durmanın yasak olduğu bölgeler mevcut. Diyelim ki işinizi halletmek için dörtlüleri yakıp aracınızı yol kenarına bıraktınız. İşinizi hallettiniz, dışarı çıktınız, anahtarı aldınız lakin bir de ne göresiniz arabanız yok olmuş! Yaşadığınız şokun ve sırtınızdan aşağıya doğru süzülen terlerin etkisinden çıktıktan sonra doğru düşünmeye başladınız. Korktuğunuz başınıza geldi, aracınız çekildi! Emin olun şimdi bürokrasiyi doruklarda yaşayacaksınız.

Şimdi yapmanız gereken https://m.egm.gov.tr/onlineislem/cekilenarac linkine tıklayarak kimlik bilgileriniz ve araç plakanızı girerek ya da PARK boşluk plaka bilginizi 1550’ye SMS atarak aracınızın nerede olduğunu öğrenmek olacaktır. Aracınız bir Yediemin Otoparkına çekilmiş. Trafik vakfının yönetmeliğine göre park yasağı nedeni ile çekilen araçlar, en yakın Yediemin Otoparkına çekilir ve bunun için çekici ücreti 90 TL’dir. Tabana kuvvet otoparka ulaştınız, aracı almak istediğinizi söylediniz. Şanslıysanız ceza makbuzu yazılmadan otoparka varır, çekici ücreti ve 12 TL otopark ücretini ödedikten sonra aracınızı geri alabilirsiniz. Şayet şansınız o gün yaver gitmez, otoparka yeterince hızlı ulaşamazsanız 95 TL park cezası ödeyeceksiniz. Bunların size minimum maliyeti 197 TL olacaktır. “POS var mı abi?” sorunuza alacağınız cevap çok yüksek bir ihtimalle “Ne POS’u kardeşim!” olacaktır. Daha yeni kavuştuğunuz aracınızdan ayrılarak bilmediğiniz bir muhitte ATM aradınız, para çektiniz ve otoparka geri geldiniz. Aracınıza dikkatli baktığınızda kapıda bir çizik gördünüz ve kısa bir sorgulama ardından çiziğin daha önce orda olmadığından emin oldunuz. Bürokrasiden bahsetmiş miydim?

Otopark sahibine koştunuz, aracınızın hasar almış olduğundan bahsettiniz. Otopark sahibi eğer insaf sahibi ise size nerelere başvurmanız gerektiği konusunda yardımcı olacaktır, eğer değilse zaten sizi de hasarı da umursamayacaktır. Biz sizler için yine de bir kısa özet geçelim. Yapmanız gereken aracınızın fotoğraflarını çekmek ve araç hasar aldığı sırada olayı gören bir tanık bulmak (tabii böyle bir şey mümkünse). Bunları yaptıktan sonra ilk işiniz, durumu aracınızın kaskosunu yapan şirkete ihbar etmek ya da direk olarak hasara sebep olan işletmeye tazminat davası açmak olmalı. Bu noktada davada başarı sağlamak için bilirkişi raporu tutturmakta da fayda olacaktır.

Tabi bütün bunları yapmak yerine Parkkolay mobil uygulamasını indirerek https://parkkolay.com/indir cep telefonunuzdan kolaylıkla park yeri bulabilir, otoparka gitmeden önce yerinizi ayırtabilir, bunları yaptıktan sonra kredi kartınız ile rahatlıkla ödeme yapabilirsiniz, fakat tabi ki de siz bilirsiniz 🙂

0 Comments

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir